A 60 Extra Kronenflex®-skæreskiver til Metal universal

Fri for jern, svovl og klor
Egenskaber
Klasse Extra
Binding Kunstharpiks, fibermaterialeforstærket
Korntype Korund
Aggressivitet
Standtid
Hårdhed
Materialer
Metal universal
Anvendelsesområder
Anlægskonstruktion
Apparat- og beholderkonstruktion
Gelænderkonstruktion
Industri, der forarbejder rustfrit stål
Låsesmed
Metalarbejde

Kronenflex skæreskiver A 60 Extra

Kronenflex skæreskiver A 60 Extra er kendetegnet ved et enestående forhold mellem pris og ydelse. Skiverne er designet til brug på vinkelsliber. De bruges primært

  • af metalarbejdere,
  • i anlægsbyggeri,
  • i stålkonstruktioner og
  • til reparationsarbejde

. Med en tykkelse på kun 1,0 mm er disse skæreskiver ekstremt tynde. Deres unikke tyndhed gør dem ideelle til at skære tynde rør til i længden eller til at skære metalplader og profiler. Brugere, der arbejder med disse Kronenflex-skæreskiver, opnår høje driftshastigheder ved lavt værktøjstryk. Produkterne er optimeret til arbejde med rustfrit stål og metal.

Egenskaber ved Kronenflex-skæreskiverne A 60 Extra

Da de er relativt hårde, leverer disse skæreskiver en høj aggressivitet og lang levetid. Da de kun er 1,0 mm tykke, garanterer skiverne desuden minimal dannelse af grater. Denne tykkelse holder den termiske belastning på emnet og skiven på et minimum. For at sikre, at Kronenflex-skæreskiverne har den nødvendige stabilitet, forstærker Klingspor dem med et glasfiberdug. Slibekornet af aluminiumoxid er anbragt mellem de enkelte lag af glasfiberdugen. Aluminiumoxid danner en blokagtig slibekorn, der består af uregelmæssigt formede krystaller. Det er hårdt og sejt. Da Klingspor kun bruger syntetisk fremstillet aluminiumoxid, kan virksomheden garantere ensartet kvalitet for hver eneste skive. Klingspor angiver en maksimalt tilladt hastighed for hver Kronenflex-skæreskive. Af sikkerhedsmæssige årsager må denne hastighed ikke overskrides. Brugere opnår optimale skæresultater ved en hastighed, der er op til den angivne maksimale omdrejningstal. Hvis hastigheden er for lav, slides skæreskiven hurtigere. Dette medfører slitage på skivens skærekant og reducerer skivens levetid. Værktøjstrykket skal være sådan, at skiven kan bevæge sig hurtigt gennem materialet. Brug ikke for meget tryk under skæringen Med let tryk og maksimal hastighed opnår både professionelle og gør-det-selv-folk optimale arbejdsresultater med A 60 Extra.

Alle priser er eksklusiv moms og gælder kun erhvervskunder.

Søgning efter forhandler
Ønsker du at handle stationært eller få rådgivning før købet? Vores forhandlersøgning viser dig den nærmeste Klingspor-forhandler.